Öko blog - bolygóvédő apró lépések

"  Az ember is - ahogy a növény - arra fordul, ahonnét fény és melegség sugárzik rá." Popper Péter

Bolygóvédő apró lépések [öko blog]

Madáretető wcpapír gurigából

Madáretető wc papír gurigából, mely sokkal olcsóbb, mint a bolti faggyúgolyó, és mivel magunk készítjük, tuti, hogy nincs benne adalékanyag. A szeretettel készített étel mindig finomabb és jobb, mint a bolti, készen vett, ez még a madárkajára is igaz.

Hozzávalók:

  • sertészsír, vagy cukrozatlan mogyoróvaj
  • egy- vagy különféle olajos magvak
  • wc parpír guriga/gurigák
  • madzag/zsineg/cérna tetszőleges hosszúságban

Olajos magvak közül bármilyen kombinációval dolgozhatunk: lenmag, dió, mogyoró, szezámmag, köles, mák, muhar, kesudió, kukoricadara, búza, vagy vegyes madáreleség...

Fontos, hogy cukor és sómentes hozzávalókkal dolgozzunk! A magvak se legyenek sózva!

A gurigákat kenjük be alaposan sertészsírral vagy mogyoróvajjal.
A nagyobb darabokat (dió, mogyoró, stb.) kicsit törjük át mozsárban, a kés élével, stb., hogy könnyebben feltapadjon majd a gurigára. A magokat keverjük el egy tényérban, majd a megzsírozott gurigákat hempergessük meg a keverékben.
Érdemes több gurigát készíteni egy füst alatt.

A gurigákat akár magukban is fel lehet aggatni a fák ágaira, vagy a zsineg/cérna segítségével felfüggeszteni.

Lazítás fürdőecetekkel

Ilyenkor télen jó beleülni egy kád meleg vízbe - tudom, ez nem túl környezetbarát megoldás (a zuhanyzásnál sokkal több vízfogyasztás szempontjából), de olykor szinte életmentő tud lenni. Ilyenkor tél közepén a stresszes rohanás, és év végi hajrá miatt fáradékonyabb lesz a szerveztünk, könnyebben áthűlűnk kint a hidegben, ezért én egyszer-egyszer meg szoktam engedni ezt a luxust. Ilyenkor fürdősó, vagy illóolaj szokott bekerülni a fürdővízbe, de most valami másabbra vágytam, így beiktattam a praktikáimba a fürdőecetet.

Akár sima fehér ecetet is tehetünk a vízbe (ez lágyítja a vizet), de használhatunk almaecetet vagy akár borecetet is. Mindegyik ecetre igaz, hogy higítva dezodoráló és tisztító hatású, és bőrbarát, tehát a pH-egyensúlyt is helyreállítja. Természetesen ez is környezetbarát, nem terheli meg a vizeket, és a szervezetet, mint a kemikáliák.

Kétféle ecet receptjét írom le. Azt hiszem, ez még ajándéknak sem rossz ötlet, aki szereti a természetes kozmetikumokat, annál biztosan nem kövünk mellé.

Hűsítő fürdőecet

  • 500 ml almaborecet
  • 1 narancs vékonyra szelt héja
  • 1 citrom vékonyra szelt héja
  • 1 teáskanál friss mentalevél

Tegyük tiszta üvegbe a citrushéjakat és durvára vágott mentaleveleket, és öntsük fel az ecettel. hagyjuk állni kb. 2 hétig, majd szűrjük le. Egy fürdéshez kb. 50-60 ml-t hasznláljunk belőle.

Érzékeny bőrre

  • 500 ml almaecet
  • 2 evőkanál szárított levendula
  • 7 evőkanál szárított rózsaszirom
  • 3 evőkanál szárított kamillavirág

Tegyük tiszta üvegbe a hozzávalókat, hagyjuk állni 2 hétig. Ezt követően szűrjük le, tegyük csinos palackba. Egy fürdéshez 50-60 ml-t használunk.

Kedvünkre variálhatunk növénykombinációkat, találhatunk ki újabb recepteket.

Házi vattakorongokat gyártottam

Mosható vattakorong

Múlt héten volt egy kis szusszanásnyi időm, és egy selejt pamutpólóm, és úgy gondoltam, belevágok és megvalósítom egy régi tervemet: arctiszító korongokat (azaz pamut vattakorong-helyettesítőket) készítek.

Hogy hogyan készítettem, néhány mondatban leírom, de hoztam egy külföldi videot, amiben bemutatják a munkafolyamatokat. Nagyjából én is így készítettem el ezeket, némi módosítással.
Én egy egyszerű, pamut piké pólót választottam ki. Legutóbbi mosásnál egy hypo cseppent rá, így ezt már nem szerettem volna hordani, de az anyaga nagyon puha, és természetesen akár vasalható is. A folt nem került a korongra, mert úgy rajzoltam meg a köröket, hogy az kimaradjon. :))

Kellékek:

  • valamilyen póló, vagy anyag,
  • olló,
  • pohár, vagy nagyobb kupak a korong alakjának megrajzolásához
  • grafitceruza
  • overlock vagy varrógép, esetleg tű és cérna manuális varrás esetén

Ajánlott anyagok: mindenféle pamutanyag, beleértve a frottírt, a pólóanyagokat, lenvászon, flanel

Munkafolyamat:
- A pólót leterítettem, egy poharat illesztettem rá, és a pereme mentén grafitceruzával átrajzoltam a kört (A grafit nem marad benne az anyagban, de a tinta, vagy az alkoholos filc azonban igen!!).
- A rajzok mentén rendesen kivágtam kör alakúra
- majd a peremüknél varrtam el varrógép alatt, a legkissebb cikkcakk öltéssel. Mivel a piképóló anyaga a gép alatt nyúlt, így nem kettő korongot varrtam össze, hanem szimplán csak egyet, így is jó lett, csak lágyabb esésű.

Kis kockákat is varrhatunk, ezt könnyebb a gép alatt vinni, mint a kör alakot, amihez némi gyakorlat is kell.

 

Ilyen lett: balra a szélén lévő 2 rétegben összevarrva, a többi a szimpla rétegben elvarrt szélű korong. Kicsit gyűrött, de mosás után rendesen kisimult. :)

Házi vaníliakivonat (alkoholmentes)

Már csak néhány hét, és itt a karácsony (hiába nincs olyan hangulatunk, hála az őszies időjárásnak, és a sárga színeiben pompázó faleveleknek). Ez egyben az ünnepi, finom sütemények készítésének az ideje is. Egy praktikus hozzávalónak a receptjét gépeltem le, ami igazi aduász lesz a konyhában, de akár még saját készítésű ajéndékként is megállja majd a helyét. Ez a vaníliakivonat.

Bár készen is meg lehet venni az üzletben (egy néhány ml-es kiszerelés 1000 Ft felett van), de mi ennek áráért több, mint egy litert is készíthetünk! Alkoholmentes változat, tehát a gyerkőcök is imádni fogják! Egyszerűsége nem csak gazdaságosságában rejlik. Megosztom veletek a saját receptemet →kattints a cikk folytatásáért!

Sörkollektoros aszaló sörösdobozokból, házilag

Több magasztaló bejegyzést találtam a sörkollektoros aszalóról, mely igencsak felcsigázott. Jóformán minimális anyagi ráfordítással - sok aluminium sörösdoboz, falapok, üveglap - egy nagyon sokoldalú aszalót készíthetünk, mely sokak szerint jobb, mint a boltban kapható változat. Az energiaforrás maga a napsütés, tehát nem kell hozzá áram, vagy gáz.
Bármit aszalhatunk benne: zöldségeket, gyümölcsöket, virágokat, gombákat. Lehet saját aszalt paradicsomkészletünk, mely eláll, nem beszélve, hogy tartósítószermentes.

Remélhetőleg a közeljövőben a blogban beszámolhatok saját sörkollektoros aszalóm készítéséről, kinézetéről, és működéséről. Több oldalt, videot megnéztem a témával kapcsolatban, kicsit munkás vállalkozás, de megéri. Sok-sok alu sörösdoboz kell hozzá, némi falap, szúnyogháló, egy üveglap, ragasztó, festék, stb.
Szerencsére találtam egy nagyon jó részetes leírást, hogyan lehet elkészíteni házilag a http://kornyezetbarat.hulladekboltermek.hu oldalról - katt ide - ez amúgy egy letölthető pdf dokumentum.

A sörösdobozokkal való munkával csínján bánjunk: több oldalt, beszámolót végigböngészve egyes beszámolók szerint az aljuk levágása történhet kisollóval/körömvágó ollóval, de én ezt a módszert nem javasolnám, egyrészt, mert veszélyes, másrészt, mert hosszú ideig tart, könnyen kisebesedhet a kezünk, nem beszélve a kellemetlen vízhólyagokról. Ebben a videoban egy plexis (jól mondom? :) módszert láttam, ilyenkor viszont ügyeljünk arra, hogy könnyen felforrósodhat az aludoboz. →Ezért is kell eltartani gyakran, és nem egyfolytában a vágókoronghoz nyomni.

A polcokra egyszerű szúnyoghálót szerelhetünk, vagy talán jó még a tüll anyag is.
Nagyon fontos, hogy természetes, növényi alapú pácot, fakezelő szereket használjunk, mert a gyári szintetikus festékek hő hatására mérgező anyagokat bocsáthatnak, párologtathatnak ki!

Körömápoló olaj sk.

Hideg időben könnyen kiszárad a kezünkön a bőr, de a köröm is töredezettebbé válhat. Nem kell az üzletekben drágán megvenni a körömápoló olajat, mert néhány összetevőből magunk is készíthetünk.

Körömápolóolaj

Hozzávalók:
30 g édes mandulaolaj,  20 g avokádóolaj, 15 g vazelin vagy méhviasz felaprítva, 15 g ricinusolaj vagy olívaolaj, 1 csepp keserűmandula-olaj, tetszőleges illatú illóolajból egy csepp

Forró vízbe állított porcelán vagy üvegedényben (akár pohár) állandó keverés mellett olvasszuk össze a receptben szereplő összes anyagot. A kapott olajat öntsük tégelybe, és zárjuk le légmentesen. Vattapamaccsal vigyük fel a körömre.

UPDATE: mindegyik összetevő - méhviasz kivételével - beszerezhető a drogériákban is (pl. Rossmann).

Tawashi készítése

Pólóból takarítórongy: tawashi

A tawashi egy japán takarítós "szivacs", melyet egyszerűen mi magunk is elkészíthetünk. Előnyük, hogy ingyen van: egy rozoga, nem kellő pamut, hosszú ujjú póló vagy pulóver ujja (esetleg vastagabb téli harisnya, vagy zokni) kell hozzá csak. Mivel pamutból van, mondanom sem kell, mennyivel jobb a mikroszálas törlőkendőknél. Mosható, főzhető, vasalható, fertőtleníthető. No meg környzettudatosabb.

Ez a video nagyon jól bemutatja, hogyan kell csinálni.

Kell egy falap, amin elkészíthetjük a szivacsunkat, de ez is lehet akár egy képkeret, vagy valamilyen fahulladék. Kb. 15 cm-es négyzetet rajzoljunk fel rá. A csúcspontoktól számítva kb. 3 cm-re verjük be az első szögeket, a többit egymástól kb. 2,2 cm-re. Egy-egy oldalon 5 szöget üssünk a falapba.
A pólók ujjait kábé 3 cm-es csíkokra vágjuk fel, ezeket húzzuk meg kissé, hogy a szélek bepöndörödjenek. Ezeket akasztgassuk a szögekre, olyan módon szőve, ahogy a videoban látjuk.

Ha sűrűbb szövésű szivacsot szeretnénk, 20 cm-es négyzetet rajzoljunk, és több szöget üssünk fel a falapokra. Értelemszerűen ebben az esetben több anyagra van szükség.

Készülődés karácsonyra, avagy műfenyő tobozokból

Műfenyő tobozokból szinte ingyen

Még messze a karácsony, de most van "szezonja" a lehulló tobozoknak. Higyjétek el, decemberben már alig van toboz, tapasztaltam, amikor sk. díszekhez kerestem.
Gyűjtsünk belőle egy jó szatyornyit egy ehhez hasonló nagyságú (kb. 30-50 cm magasságú) díszhez. Nem kell hozzá nagy kézügyesség, gyerekekkel is jó mulatság összeállítani a tobozból készült műfenyőt.

Én idén az elmúlt évek kirándulásai, utazási alatt összegyűjtött tobozaiból fogom elkészíteni, és ragasztópisztollyal fogom megragasztani, hogy tartósabb legyen. Ez lesz az otthoni kis műfenyőnk, melyet később a kertbe fogunk állítani. Elkészítését leírom nektek:

Egy kb. 10-15 cm-es cseréphez kb. 20 db toboz kell. (Természetesen, ha nagyobb karácsonyfát szeretnénk, jóval többet kell gyűjtenünk). A cserepet valamivel ki kell bélelni, jó erre a virágkötészetben kapható oázis, vagy nem túl puha szivacs, esetleg összegyűrt papírgombóc, ez úgysem fog látszani - csak egy kicsit kikandikál a tobozok alól, ezért a "bélést" fedjük le csomagolópaírral, fóliával, vagy akár alufóliával. Erre kerülnek majd a tobozok.
A nagyobb kerüljenek alulra, majd fentebbre az egyre kisebbek mehetnek. Rögzíthetjük a terméseket ragasztóval (jobb a ragasztópisztoly), dróttal, vagy ha ügyesen puzzle-zunk, akkor szimplán csak egymásba rakjuk a tobozleveleket, hogy ne guruljanak szét, bár ez utóbbinál nem lesz annyira tartós, erre ügyeljünk.
A cserepet bármilyen kaspóba állíthatjuk. Az így készült karácsonyfát le is festhetjük fehér színűre, vagy akár zöldre, kedvünkre díszíthetjük, stb. Szuper asztaldísz, de a kertben is jól mutat. Ajándéknak sem utolsó.

Mosás vadgesztenyével: folyékony mosószer

Tapasztalataim a vadgesztenyés mosással, takarítással

Ez a cikk most csak a vadgesztenyés mosásról fog szólni, azon belül is a folyékony mosószerként lakalmazott tapasztalataimról,
és természetesen tudnivalókat osztok meg erről a termésről. Később a többi módszerről is beszámolok, miket tapasztaltam. 

Nagyon kíváncsian vágtam bele a vadgesztenyével való kísérletezésekbe. Szóval több módszert is találtam, hogyan lehet mosáshoz felhasználni. Használhatjuk a mosáshoz a különféle módokon:

  • Folyékony mosószerként
  • Mosóporként
  • Földarabolva, kis vászontasakba zárva beletéve a mosógépbe.

Elsőként mosógépben próbáltam ki, közepesen szennyezett konyharuhákon. Mivel alig volt időm, csak egy gyors, 15 perces 30°-os mosásra tettem be kb. 12-14 db pamut konyharuhát. Ehhez kb. 0,7 dl folyékony mosószert adtam - más egyebet nem -, melyet akkor készítettem el. Már elindítottam a mosást, amikor eszembe jutott, hogy 30°-on ennyi idő alatt sosem tudta a mosógép rendesen kitisztítani a konyharuhákat. Mindig a teljes 60 perces, 40°-os napi tölteten kellett mosnom, még ha épp csak félig volt tele a mosógép is.
A mosás végeztével az volt a tapasztalatom, hogy valóban puhábbak lettek a konyharuhák, és sokkal tisztábbak, mint korábban, amikor márkás mosószerrekkel mostam. Olyan foltokat is kihozott, melyeket már örök mintáknak gondoltunk. Tisztaságillatuk volt, lágyak, és élénkebb színűek.

A legközelebbi mosással a ruhák mentek a mosógépbe. Ugyan azt tapasztaltam, mint a konyharuháknál: nagyon finom tapintásúak lettek, a színek élénkebbek, a törölköző frottír szálai nincsennek leplöttyedve, olyan, mintha új lenne. Szintén öblítő, adalék és egyéb nélkül, csak gesztenye folyékony mosószerrel mostam. Itt is semleges, tiszta illatúak lettek a ruhaneműk, de ez engem nem zavart.

Szelektálás

Folyamatosan szelektálok otthon, mert nem szeretem felhalmozni a kacatokat, amik rengeteg helyet foglalnak, és az általános takarítás során is akadályoznak. Már korábban is írtam egy szelektálással kapcsolatos kisebb cikket egy blog ihletésére, most egy másik cikket találtam, ami jó kérdéseket ad, hogy valóban szükséges-e egy-egy dolgot tartogatnunk, illetve, hogy hogyan is kezdjünk neki a múlt elengedésének?

1. Elővettem, használtam az elmúlt egy évben?
Ha a válasz az, hogy nem, akkor mennie kell.

2. Ha most mennék vásárolni, ezt megvenném?
Ha a mostani éned nem akarná megvenni ezt a tárgyat, ruhát, akkor minek tartanád meg?

3. Csak az tart vissza attól, hogy kidobjam, mert úgy érzem, ablakon kidobott pénz lenne?
Inkább így gondolj rá: elvesztegetted a pénzed, amikor megvettél egy olyan dolgot, amit nem használsz.

4. Érzelmi okok miatt ragaszkodom hozzá?
Legyél szigorú magadhoz és csak pár cuccot tarts meg, ami belefér egy kis emlékdobozba. Készíts képet azokról, amiket kidobásra ítéltél, így örökre veled maradhatnak.

5. Van hasonló tárgyam, ami ugyanazt a célt szolgálja, mint ez?
Ha igen, akkor az egyiktől szabadulj meg.

6. Van egyáltalán olyan helyzet a valóságban, amikor tényleg használni fogom?
A szelektálás nem az önbecsapás ideje. Gondold át, milyen konkrét helyzetben tudod használni az adott tárgyat, ruhát és ha nem igazán rajzolódik ki előtted a jövője nálad, akkor ne sajnáld kidobni.

7. Jó rám ez a ruha? Illik ez a tárgy az otthonomba?
Lehet, hogy imádod azt a ruhát, de már kicsit szűk. Tényleg arra akarsz helyet pazarolni, hogy olyan dolgokat tárolsz, amik nem jók rád vagy nem illenek az otthonodba? Tiszteld a saját teredet, ne tömd tele szeméttel.

8. Azért tartom meg a törött tárgyat, hogy később megjavítsam?
Javítsd meg most, vagy ne tologasd jobbra-balra. Ha két héten belül nem nyúlsz hozzá, akkor dobd ki.

Forrás: http://www.nlcafe.hu/otthon/20160914/szelektalas-kerdes-segitseg/

Címkék: szelektálás

zero waste 5 alapfeltétele

A Zero Waste életvitel 5 alapelve:

- utasítsd vissza, amire nincs szükséged
- csökkentsd, amit nem használsz
- használd fel újra
- hasznosítsd újra
- komposztáld.

Címkék: Zero Waste
 
Bolygóvédő apró lépések

www.berenice.gportal.hu
::Eventyrland::

[ Bolygóvédő apró lépések ]

Környezetvédelmi irányultságom mindig szerves része volt gondolkodásomnak, a nem szemeteléssel, odafigyeléssel kezdődött kisgyerekként, majd a későbbiek során egyre tudatosabbá váltam. Még nem tartok a teljes "zero waste"-nél, de hasznos, és különleges kihívásnak tartom, nem mellesleg nagyon tetszik ez a hozzáállás. Minden apró lépés számít, és ennek a célnak az elérése nem egyik napról a másikra történik.

A blogban található receptek, ötletek nagy részét (kb. 95%-át) kipróbáltam és beváltak. Minden cikk saját írású, a véleményemet tükrözi.

No copy! Saját írású cikkjeimet ne másold a tudtom és előzetes írásos beleegyezésem nélkül!   

 

 
Pult

 

 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Elfelejtettem a jelszót
 

 

A Zero Waste életvitel öt alapelve

A Zero Waste életvitel 5 alapelve:

  1. - utasítsd vissza, amire nincs szükséged
  2. - csökkentsd, amit nem használsz
  3. - használd fel újra
  4. - hasznosítsd újra
  5. - komposztáld.

 

 
Áttekintő
Friss bejegyzések
Friss hozzászólások
 

Top bejegyzések

Tawashi készítése | Házi vattakorongokat gyártottam | Kézfertőtlenítő házilag | Fertőtlenítőszer házilag (házi Savo) | Tisztító hatású, fogínyerősítő, gyulladáscsökkentő, és szuvasodás megelőző hatású fogpor | Madáretető wcpapír gurigából | |

 

Creative Commons License 2007-2022 © ::Eventyrland::
Az oldalon található dolgok felhasználása tilos. A saját írású dolgaim és képeim semmilyen formában nem használhatók fel!


Hivatalos, hogy jön a Haikyuu!! Gomisuteba no Kessen movie! Magyar nyelvû plakát, magyar feliratos elõzetes!    *****    Todoroki Shoto Fanfiction oldal, nézzetek be és olvassatok! Új Shoto nendoroid blog az oldalon!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött :)    *****    Madarak és fák napjára új mesével vár a Mesetár! Nézz be hozzánk!    *****    Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?